Objawy

Choroba dolnych dróg oddechowych może być wywołana przez wirusy (w większości przypadków), a także bakterie. Zapalenie oskrzeli dzielimy na ostre (nagłe) oraz przewlekłe, znacznie groźniejsze dla zdrowia. Przez wzgląd na to rozróżnienie objawy mogą być różne. Bardzo często jednak zapalenie oskrzeli przypomina zwykłe przeziębienie, bowiem w większości przypadków jest to po prostu jego późniejsze stadium.

Objawy – nieprzyjemne dolegliwości

Początkowo pojawia się ból gardła oraz bóle mięśniowe i katar. Niekiedy występuje gorączka, natomiast prawie zawsze uporczywy kaszel. Jeśli pacjent został wyleczony z przeziębienia, jednak nadal pojawia się u niego męczący, suchy kaszel, może być to znak, że doszło właśnie do zapalenia oskrzeli. Kaszel zazwyczaj nasila się m.in. po wyjściu na zimne powietrze, a także podczas wysiłku fizycznego czy nawet śmiechu i mówienia. Niekiedy występują wręcz ataki kaszlu, który na początku jest suchy, następnie pojawia się gęsta i trudna do wykasłania wydzielina.Oprócz tych bardzo jednoznacznych objawów, mogą pojawić się też inne, takie jak: świszczący oddech, zatkany nos, ból w klatce piersiowej i przeponie, duszności będące przyczyną skurczu oskrzeli, senność i otępiałość, przyśpieszony oddech (więcej niż trzydzieści oddechów na minutę).

Duszności, a także świszczący oddech to jedne z najgroźniejszych objawów. Pojawiają się zazwyczaj, gdy stan ostry zapalenia oskrzeli przemienia się w przewlekły, co niekiedy prowadzi do przewlekłego astmatycznego zapalenia oskrzeli. Bardzo często charakterystyczne, a jednocześnie bardzo groźne świsty w oskrzelach słyszalne są dopiero za pośrednictwem stetoskopu, dlatego bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej udać się do lekarza, który zaleci stosowne badania.

Objawy – obserwuj siebie

zapalenie oskrzeli objawy

Warto wiedzieć, że ostre zapalenie oskrzeli, którego głównym objawem jest kaszel, zazwyczaj jest powikłaniem po przeziębieniu bądź grypie. W tym przypadku bardzo problematyczne bywa zaniedbanie pacjentów, którzy obserwując tego rodzaju objawy, zupełnie je ignorują. W rzeczywistości silny, utrzymujący się stale przez kilka dni kaszel może być niezwykle groźny. Niekiedy dochodzi nawet do odkrztuszania wydzieliny wraz krwią. W takich sytuacjach konieczne jest niezwłoczne i natychmiastowe udanie się do specjalisty, bowiem może to być znak nie tyle zapalenia oskrzeli, co znacznie groźniejszych powikłań.