Zapalenie oskrzeli u niemowlaka

Zapalenie oskrzeli u niemowlaka to niestety bardzo poważna sprawa. Gdy rodzic zauważy, że jego dziecko oddycha z wysiłkiem lub też ma przyśpieszony oddech, powinien udać się do specjalisty. Niekiedy niewielka ilość śluzu w drogach oddechowych albo obrzęk błony śluzowej może prowadzić do poważnych komplikacji. Bardzo często w przypadku niemowlaków niezbędna jest hospitalizacja, aby pod okiem lekarzy można było podać stosowny antybiotyk, ewentualnie tlen, w celu zneutralizowania objawów i przeciwdziałania wszelkiego rodzaju powikłaniom.

Szczególną uwagę na stan zdrowia dziecka należy zwracać późną jesienią, zimą, a także wczesną wiosną. Podczas tych właśnie okresów system odpornościowy niemowlaków jest najbardziej osłabiony. Należy zatem chronić je przed zimnym powietrzem, unikać wietrzenia pomieszczeń, a także przebywania w nazbyt zatłoczonych miejscach.

Przyczyny

Podobnie jak w przypadku dorosłych, również u niemowlaków zapalenie oskrzeli powodowane jest przez wirusy albo bakterie. Niekiedy przyczyną choroby jest powikłanie po grypie, odrze, przeziębieniu albo zapaleniu gardła. Zapalenie spojówek oraz światłowstręt może wskazywać na wirusowe zapalenie oskrzeli, któremu towarzyszy wysoka gorączka oraz ból mięśni. Najwcześniejszym objawem będzie jednak katar, a później kaszel, najpierw suchy, następnie wilgotny z wydzieliną śluzu. Dziecko podczas zapalenia oskrzeli może często wymiotować, nie potrafi bowiem odkrztuszać zalegającej flegmy, połyka ją, co powoduje odruch wymiotny. W późniejszym stadium pojawia się również świszczący oddech. Niemowlak podczas choroby nie będzie miećzapalenie oskrzeli u niemowlaka apetytu, pojawią się problemy ze snem, niepokój oraz bóle brzucha, a także problemy z oddychaniem.

Podejmij odpowiednie kroki

Gdy dojdzie do zapalenia oskrzeli u niemowlaka, należy pamiętać o odpowiednim nawilżaniu powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Nie można go narażać także na gwałtowne zmiany temperatur. Zaleca się delikatne oklepywanie dziecka po pleckach otwartą, wypukłą dłonią. Wszelkiego rodzaju leki wykrztuśne czy rozrzedzające wydzielinę należy podawać nie później niż o godzinie 17. Nie wolno natomiast podawać syropów przeciwkaszlowych.

Najważniejsze jest jednak konsultacja specjalistyczna. W przypadku niemowlaków lekarz najczęściej zaleca antybiotyki. Konieczne jest wówczas stosowanie się do zaleceń specjalisty, który dokładnie określi ich dawkowanie. Pamiętać należy również, że podczas leczenia trzeba podawać dzieciom jak największe ilości płynów.